środa, 21 września 2016

Ksenofobia wśród młodzieży

„Makijaż do szkoły dla chłopaka” – temat modny, więc i ja postanowiłam tę kwestię poruszyć. Film, który dodał Jakub Król (zalinkowałam poniżej, można się zapoznać), obejrzałam od razu po jego publikacji. Lubię tego chłopaka, ma zabawne ruchy i jest w tym wszystkim okropnie uroczy. Od samego początku popierałam ideę jego kanału, bo też dlaczego nie? Jestem zdania, że jeżeli coś sprawia komuś przyjemność i jednocześnie nie jest dla nikogo szkodliwe, to nic mi do tego.

Szkoda, że to tylko moje zdanie. Komentarze pod filmem mówią jasno: w Internecie zyskujemy anonimowość, tracąc przy tym człowieczeństwo.
Co mnie w tym jednak najbardziej przeraża? Znaczna większość użytkowników serwisu YouTube to nastolatki. Zwykłe, jeszcze nieopierzone dzieciaki, których światopogląd dopiero się kształtuje. Trącące nienawiścią komentarze pod filmem Jakuba też w większości są pisane przez dzieci. Quo vadis, Polsko?
Wzrost ksenofobii w ostatnich czasach to już nie żadne mrzonki. To fakt. I co najgorsze – chełpimy się tym. Bo „he-he, do nas araby nie przyjeżdżają, bo wiedzą że po pysku dostaną i się skończy!”. Dołóżmy do tego ogoloną głowę, znak Polski Walczącej (nowa swastyka?) i nasi obrońcy jak się patrzy.
Tymczasem hejt na Jakuba (przypomnijmy – chłopak tylko się pomalował, za co grożą mu śmiercią) wcale nie ustaje. Film obejrzałam od razu, ale o rosnącej nienawiści dowiedziałam się od brata, który podrzucił mi odpowiedź Człowieka Wargi (chyba jedyną sensowną w całej sferze youtubowej). Zważając na to, że mój brat ma jedynie piętnaście lat, postanowiłam z nim o tym porozmawiać. Byłam ciekawa jego punktu widzenia i jak już wcześniej podejrzewałam, nie zawiodłam się na nim.
Mikołaj wzruszył jedynie ramionami, komentując „niech robi co chce, przecież on się tylko maluje. Ty i mama też się malujecie”. Nie wiem na ile ja miałam swój udział przy budowaniu jego spojrzenia na świat i ludzi, ale jestem z dzieciaka naprawdę dumna. Nim jednak zdążyłam się tą dumą ponapawać, uderzyło mnie, że Mikołaj to tylko kropla w morzu. Podpytałam więc o jego kolegów i tu już było gorzej. Brat sam przyznał, że woli się na takie tematy nie wypowiadać na forum klasy, żeby nie zyskać przez to kategoryzującej łatki.
Jeżeli więc teraz mamy taki problem z ksenofobią, to co będzie za kilka lat, kiedy te wszystkie dzieci dorosną? Ostatnio coraz częściej zastanawia mnie ta kwestia. Zamiast robić krok do przodu, ku normalnemu myśleniu, my się cofamy, coraz bardziej zbliżając się do czasów hitlerowskich. Chyba naprawdę marzy nam się powtórka z rozrywki.Filmik Jakuba. Warto przejrzeć komentarze, ja niestety po pięciu dałam sobie spokój. Mam tylko nadzieję, że Jakub wcale się tym nie przejmuje i liczy pieniądze, jakie mu ten hejt przyniósł.


A tu Warga. Nie zawsze podobała mi się jego twórczość, ale zawsze uważałam, że Maciej jest naprawdę porządnym facetem. Patrząc na to, że publicznością Wargi są dzieci 13+, rodzi to we mnie jakieś nadzieje. Ale niestety, zawsze byłam niepoprawną optymistką.4 komentarze:

 1. Przepraszam, że pod tym postem i nie na temat, ale chciałam spytać czy mogłabyś polecić jakieś filmy i seriale? O tematyce gejowskiej oczywiście :) Poza Looking i QAF to znam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam brytyjskie "Banana" i "Cucumber"
   Adggamma

   Usuń
  2. Hej, dopiero teraz dojrzałam ten komentarz, więc przepraszam za zwłokę. Raczej nie zaglądam na tego bloga tak często, bo nie spodziewałam się tu komentarzy. :)

   Jeżeli chodzi o seriale, bardzo polecam Ci "Spartacusa". Jest tam bardzo długi i moim zdaniem świetnie zarysowany wątek gejowski(chyba najlepsza serialowa para, z jaką miałam styczność), a gołe, umięśnione klaty przyciągają spojrzenie.
   Prócz tego, jeżeli wciąż chodzi o seriale, polecam "Shameless". Tam też jest naprawdę słodka para, do tego mamy trochę amerykańskiej patologii w groteskowym opakowaniu, świetny serial. Bardzo ciekawe pary były również w dość mało znanym serialu "LA Complex", ale sam serial jako taki ciekawy nie był. Polecam więc obejrzeć wycięte sceny na youtube.
   Wiem, że chodziło Ci o gejów, ale wymieniając seriale, z całego serca muszę polecić "Orange is the new black", w którym wątków lesbijskich nie brakuje.

   Jeżeli jednak chodzi o filmy, widziałam ich trochę, ale nie bardzo do mnie przemawiają. Moim zdaniem często historie nie są wystarczająco rozwinięte i po prostu mi się nie podobają. Tak na pierwszy rzut przychodzi mi do głowy "House of boys", ale szczerze mówiąc filmy nie są moim konikiem. :) Znacznie bardziej wolę książki, z czasem może nawet zrobię jakiś spis ciekawszych pozycji.

   Jak coś mi jeszcze przyjdzie do głowy, to dopiszę. Albo może zrobię po prostu osobną notkę z krótkimi opisami. ;)

   Usuń
 2. Witaj... Pozwolę sobie skomentować twój wpis słowami mojego przyjaciela: Wiesz bogatemu dzieciakowi o wiele łatwiej jest być gejem... Do mnie nikt nigdy nie powie " ty pedale" z obawy przed tym co gotów byłby zrobić mój ojciec. Będą mnie wyzywać, wyklinać, drwić ale za placami twarzą w twarz nikt nigdy nie wejdzie mi w paradę... Nikt nie obije mi mordy, nie zniszczy auta.... nie z tolerancja a ze strachu...

  Przykre, ale prawdziwe.... Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń